Дигиталното представяне на културно-историческото наследство, неговата онлайн достъпност и поддържането на икономическата му експлоатация са дейности, залегнали в основата на Европейската културна програма и способстват различни форми на културно и езиково изразяване, привличат и приобщават аудитории.
Трансформацията на съвременната обществена инфраструктура определя промяната в позиционирането на библиотеките в информационното пространство, така че да отговарят на обществените и личностните потребности. Функциите на библиотеките се запазват, но се видоизменят, допълват и актуализират в съответствие с конкретните дейности за тяхното реално осъществяване.
Варненската дигитална библиотека стартира през 2008 г. с участието на Регионална библиотека “Пенчо Славейков” в проект, който осигурява достъп до съхраняваните колекции в библиотеки, музеи и архиви посредством Европейската дигитална библиотека Europeana.
Оформя се идеята за дигитализация не само като модерна алтернатива по отношение на опазването на библиотечните колекции, а и като процес на пълно “отваряне” и достъпност на библиотечно-информационните ресурси. >>>
Първоначално възникналата идея се реализира в проект
Стара Варна – цифровизиране на стари пощенски картички от Варна. Партньорството на библиотеката със сродни културни институции подсказва нов ракурс към първоначалната идея – натрупаният обем от фактологичен материал се систематизира в различни тематични области, разказващи за Варна по време на Възраждането и след Освобождението.
Днес, Варненската дигитална библиотека предоставя широк диапазон от видово разнообразие на документи – пощенски картички и фотографии от края на ХIХ и ХХ в. на емблематични за града и региона лица, събития, обекти, възрожденска литература и периодични издания, излизащи във Варна след 1880 г., притежание на библиотеката и сродни културни институции.
Дигитализирането на материалите и тяхното публикуване в глобалната мрежа прави възможно ползването им като част от световното културно наследство, достъпно за всички граждани в рамките на тяхното обучение, работа или свободно време, при гарантирана безопасност и съхранение на оригинала. Крайната цел е създаването на един завършен, семантично обединен и потребителски ориентиран културен продукт.
Дигитализацията се реализира в изпълнение на културната и информационно-образователната мисия на библиотеката, част е от дългосрочна стратегия, която кореспондира с решенията на Европейския съюз относно опазването на значимото историческо минало и наследство като специфика и многообразие.
Подлежащите на дигитализиране документи са с отношение към културно-историческото наследство на Варна и региона. Варненската дигитална библиотека се структурира в следните колекции:
- “Варненски периодичен печат XIX – XX в.”
- “Пощенски, картички, фотографии, календари, покани, афиши и др.”
- “Българска книжнина” – редки и ценни книги от периода на Възраждането и началото на ХХ век.
Пълният обем материали, съхранявани във Варненската дигитална библиотека, е представен в Европеана. Регионална библиотека „Пенчо Славейков” е агрегатор на дигитално съдържание за Европеана и от други обществени и регионални библиотеки в градовете Стара Загора, Хасково, Русе и Добрич; читалищни – в гр. Долни чифлик, селата Градинарово и Манастир, Варненско; музеи и частни колекционери.