Повече информация >>>
За поредна година за Националните културни празници в Албена издателство „Захарий Стоянов“ тръгва с „новинки“ за любителите на книгата. Акад. Георги Марков ще представи книгата си „Българското крушение. 1913 г.“ – историческо изследване на Междусъюзническата война, както и книгата „Любомъдрие“, която разкрива философията на историята.
Литературният критик и историк Панко Анчев продължава със серията „Българският ум“, като този път книгата му е посветена на „непрочетения Г. С. Раковски“, в друго изследване “В зоната на разпада“е осмислено творчеството на Ф. М. Достоевски.
Иван Гранитски се проявява и с другите си лица освен с поезията („Гласът на тишината“). „Образ и метафора“ е необикновена книга, защото събира поети и художници заедно, а „Знаци на прехода“ предава част от яркото му публицистично творчество.
Нова книга от поредицата „Бежанци“ показва издателството на празниците – Стоян Райчевски. „Бежанство и преселвания на добруджанските и таврийските българи. 1913-1944 г.“. Той е автор и на друга книга за корените ни – „Календар и обредност в Странджа и Източна Тракия“.
Нови са книгите с поезия „Поледица“ и „В сянката на хоругвите“ на Боян Ангелов, който ще участва в празника и с авторитета си на председател на Съюза на българските писатели, Цанко Цанев привлича с лириката в новите си книги „Отключени спомени“ и „Време за обичане“.
Любомир Котев с „Multa paucis“ събра овациите на читателите, търсещи умното четиво.
Белетристът Симеон Янев посвещава книгата си „1876“ на Априлското въстание, тази вълнуваща проза осмисля такива понятия като робство и свобода.
Поетът и есеистът Петър Андасаров представя книгите си „Бягащи хоризонти“, „Цветно време“, „Когато сенките се удължават“, „Като дългото ехо на песен“.