Американски център, 14 февруари 2025 г., 13:30 – 16:30 ч.

Семинарът „Обичай океана“ е планиран да се проведе във всички черноморски страни (България, Румъния, Украйна, Грузия, Турция и Молдова), участници в проект DOORS (https://www.doorsblacksea.eu/) на 14 февруари 2025 г – деня на Свети Валентин, дата, традиционно свързвана с любов и признателност. От страна на България, събитието се организира и провежда от ИО-БАН, гр. Варна (http://www.io-bas.bg/) и с подкрепата на Американски център към Регионална библиотека “Пенчо Славейков” – Варна.

Събитието е част от задачите на „Мрежата за океанска грамотност” в проект DOORS (OLN), която цели да разшири екологичната грамотност на гражданите и тяхното отговорно поведение, а в конкретния случай да разшири разбирането на влиянието на Черно море върху нас и нашето влияние върху Черно море, използвайки като средство най-новите изследвания и материали за океанската грамотност на паневропейско и глобално ниво.

С настоящото събитие „Обичай океана“, отправяме покана към младите хора на възраст между 16-21 години да отпразнуваме заедно този празник, показвайки любовта си към Черно море. Целим да стимулираме участниците да изразят своята грижа за околната среда и опазването на океана, насърчавайки чувството за отговорност и връзката с океана в широк смисъл –  от Черноморското крайбрежие до Световния океан.

Събитието е разделено на две основни части: среща и взаимодействие между учени и младежи чрез използването на интерактивния инструмент за анкета – Slido, със споделен екран за резултати на живо и дейност, в която самите участници проектират и представят техни собствени идеи за инициативи за повишаване на океанска грамотност. По този начин смятаме, че младите хора не само ще задълбочат разбирането си за значението на Черно море, но и ще предприемат стъпки към това да станат негови посланици.

Очаквайте линка за регистрация, скоро!